iznik-sub

İznik Vakfı Hakkında

İznik Eğitim ve Öğretim Vakfı 1993 yılı Eylül ayında Prof. Dr. Işıl Akbaygil'in öncülüğünde, İznik çinisini ve İznik çevresinin kültür ve sanat değerlerini tanıtmak, mevcut potansiyeli harekete geçirmek, geleneksel İznik Çini Sanatı ile ilgili var olan ve elde edilecek bilgileri bir sistem dahilinde eğitim ve öğretimle gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla kurulmuştur.

16. Yüzyıl İznik Çini Sanatı'nın, dünya seramik literatüründe hala zirvede kalmasından da anlaşılacağı gibi, İznik Çiniciliği'nin günümüz teknolojisine; kaliteyi ve estetiği bozmadan uyarlanabilmesi çok büyük önem taşımaktadır. İlk amaç olarak geleneksel İznik Çini Sanatı'nı ele alan ve bu sanatı canlandırmaya çalışan İznik Eğitim ve Öğretim Vakfı, araştırmalarını 1993 yılından itibaren devam ettirmektedir. İstanbul Üniversitesi, TÜBİTAK, İstanbul Teknik Üniversitesi gibi kuruluşların ilgili birimlerince de desteklenen araştırmalar sonucunda elde edilen başarılı uygulamalar yurt içi ve yurt dışından yoğun ilgi görmektedir.

16. ve 17. Yüzyıllarda İznik'te üretimi yapılan klasik İznik Çinileri'nin günümüzde hayata geçirilmesi, Vakfın amaçları doğrultusunda, Vakfın Araştırma Merkezi ile Çini Seramik İşletmesi'nin ortak programı olarak planlanmıştır. Hammadde kısmen İznik ve çevresinden sağlanmış olup üretimi geliştirilen çiniler; 16. Yüzyıl İznik teknolojisiyle, tamamen el ile ve zahmetli bir çalışmayla elde edilmektedir. Sonuçta klasik dönem İznik çinilerinin sanat ve teknolojisi ülkemize tekrar kazandırılarak geliştirilmiş geleneksel metodlarla yeniden üretilmeye başlanmıştır.

Üretim, İznik'teki atölyelerde; desen hazırlığı Istanbul'da Vakfın tasarım bölümünde özel eğitimli sanatçı ekibi ile yapılmakta; özel siparişler için mimar, içmimar ve tasarımcılarla çalışılarak bu kollektif sanata yepyeni değerler kazandırılmaktadır. Istanbul'daki showroomda satışa sunulan ürünler ayrıca yurt dışına da başarı ile pazarlanmaktadır.