iznik-sub

İznik Vakıf Çinileri Marmaray istasyonlarında

İznik Vakfı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en iddialı kent projesi olan Marmaray'ın bir parçası olmaktan büyük bir gurur duymaktadır. 

Sanat ilk örneklerinden bu yana en geniş ifade şansını kamusal alanda bulmuştur. Binlerce yıllık birikimin sonucu olan, geleneksel sanatlarımızın göz bebeği çiniler de, en fazla toplumun kesişme noktalarında yapı elemanları ve bezeme unsurları olarak kullanılmıştır.

Günümüzün buluşma, yoğunlaşma noktaları da kamusal alanda sık kullanılan mekanlar, meydanlar, kamu binaları ve ulaşım ağının bütünüdür.

İznik Vakfı, kuruluş amacı doğrultusunda klasik Osmanlı çini eserlerini yeniden üretir ve yorumlarken, en yüksek görünürlüğü bugüne dek dünyanın birçok kentindeki metro istasyonlarının duvarlarında elde etmiştir. Milyonlarca insanı her gün selamlayan devasa boyutlardaki bu eşsiz çini panolar, en büyük gururumuzdur.

Bu anlayışla, Vakıf'ın kurulduğu 1993  yılından bu yana tüm dünyada çok sayıda hava alanı, metro istasyonu, parklar, okul ve hastaneler çinilerimizle buluşmuştur. İznik Vakıf Çinileri en temelde, çağdaş bir sanat olarak Islam geometrisine dayanmaktadır. Bu yüzden ortaya çıkan eserler bilimsel ve evrenseldir. Sanatı ulaşılabilir, kullanılabilir, dokunulabilir kılma hayalimiz böylelikle gerçeğe dönüşmekte, bu toprakların önemli bir geleneği yepyeni bir formda hayat bulmaktadır. 

İstanbul, Ankara ve Bursa metrolarından sonra, şimdi de Marmaray'da, geçmişle bugünü, sanatla sokağı, bireysel hayallerle toplumun algısını İznik Çini panoları buluşturuyor, tekdüze bir yolculuğu her gün yeniden renklendiriyor, bir düşünce oyununa dönüştürüyor. 

Özgün tasarım çalışmaları ve başından sonuna el işçiliği ile meydana getirilen ve  mekanik, mesafeli istasyon düzenlemelerine canlı, davetkar, şenlikli bir çehre kazandıran bu eserler İznik'te, İznik Vakfı atölyelerinde Marmaray Projesi için özel olarak üretilmiştir.

Devasa boyutlardaki eşsiz çini panolar, yıllar süren yoğun araştırmaların sonucunda doğal, saf malzemelerden, Osmanlı ustalarının tekniklerini daha da ileri götürerek üretilmektedir. 

Amacımız esasen her zaman eğitim olmuştur: İslam sanatının 21. yy uygulamaları ile, görenleri renk, desen ve kültürel miras konularında eğitmek, sanatkarları yönlendirmek, onlara yeni uygulama alanları açmak; İznik'i yeniden çagdaş sanat merkezi haline getirmek, tarihteki haklı yerini ona iade etmektir.

Asya ile Avrupa'yı birlestiren görkemli bir olayda, topraklarımızda ışıldayan bir dünya sanatının yer almasını sağladığı, bizi hayallerimize büyük bir adımla daha da yaklaştırdığı için Marmaray projesi bizim için önemlidir.